Az USA, Florida Keys közeli szigetcsoportjának közelében, húsz méteres mélységben egy igen érdekes dolog található. Egy víz alatti laboratórium, melynek fedélzetén a Floriadai egyetem munkatársai tengermélyi korall-kutatásokat végeznek. Rendkívüli érdekessége nemcsak az, hogy a NASA az űrhajósok kiképzése során a hosszú távú magányosság hatásait kutatta itt, hanem az is, hogy jelenleg a „Mission 31” program keretében Fabien Cousteau oceanográfus (igen, a híres Jacques Cousteau unokája) társaival együtt éppen megkísérli felállítani a víz alatt élés világrekordját. A cél a 31 nap elérése, melynek során folyamatosan a kb: autóbusz méretű helyiségben élve, naponta több órát búvárkodva tanulmányozzák a víz alatt élet hatásait, illetve kutatásokat is végeznek egyetemi és kormányzati projektek számára.
Cousteau így nyilatkozott az AP hírügynökségnek adott interjúja során: “ha valamiért aggódom, az az időhiány, már csak nagyon kevés maradt hátra. Nagyon kényelmesen érzem magam és boldog vagyok idelent”
Nemrég egy valódi űrhajós is találkozott a csapattal. Clayton Anderson visszatért egykori kiképzése helyszínre a mélybe és ott mesélt az űr és a tengermély hasonlóan extrém körülményeiről:
Hogy mi a célja a kísérletnek és mi következik ez után? Fabien erre is választ adott: A kutatások sorozatosan követik majd egymást. Végső cél, az összes információ összegyűjtése, melyek feladata nemcsak a tudományos, vagy környezetvédelmi jellegű kutatás. Segítségükkel valóra válhat egyszer Verne, sőt Jacques Cousteau álma is. Ez pedig nem más, mint egy valódi, víz alatti város. A projektről Fabien Cousteau előadása szintén megtekinthető nálunk: